Bliss (Mutluluk) – İnceleme | Amazon Prime Video

Bliss, Mutluluk

Evet bugün sizlerle izlediğim bir filmi inceleyeceğim. Şimdiden söyleyim bir sinema eleştirmeni değilim. Onun için çok fazla beklentiye girmeyin 🙂 Konu yemek olsa belki bir gurmeye taş çıkartabilirim ama film konusunda ehh, nedense çalışma hayatı ve şartlar ne yazık ki insanın sevdiği şeyleri yapmasını engelliyor. Eskiden hatırlıyorumda lise zamanında neredeyse her gün film izlerdim. Şu an düşünüyorumda sanırım biraz tembelmişim neyse bırakayım geyiği çok fazla uzattım gelelim asıl konumuza yani filmi incelemeye…

Şimdi efendim filmin orijinal adı Bliss Türkçesi de Mutluluk diye geçmekte. Amazon Prime için yapılmış özel bir film. Eğer Amazon Prime Servisi kullanıyorsanız, filmi buradan izleyebilirsiniz, Amazon Prime Servisi şu an için ülkemizde 8₺, Amazon Ücretsiz Kargo, bazı ürünlere herkesten önce erişim ve daha uygun fiyatlı ürünler gibi aslında birçok avantaj sağlıyor ve üstelik kendine özel Netflix gibi bir film ve dizi kütüphanesi var. Fakat sadece film ve dizi için alınmayacak bir servis, çünkü kütüphanesi çok çok zayıf.

Konumuza dönecek olursak bir türlü giriş yapamadık 🙂 Filmin türü Blim Kurgu, Drama ve Romantik diye geçmekte, bana kalırsa drama bu film için çok daha uygun. Çünkü ben film için ne tam anlamıyla romantik bir film nede bir bilim kurgu filmi diyemem. Filmden bir Minority Report, bir Matrix bir Inception beklemeyin. Fakat film için Matrix ve Inception’dan olabildiğince etkilenmiş diyebilirim.

Film imdb’den 5.3 puan almış bana görede puanı 5 ila 5.3 diyebilirim, filme 5.5 puan bile vermezdim herhalde. Film çok kötü değil beni yanlış anlamayın, film’deki oyuncular gayet iyi oyuncular, film de başrolde Owen Wilson ve Salma Hayek oynamakta. Owen Wilson‘ı severim neredeyse tüm filmlerini izlemişimdir keyif alırım adamın filmlerinden iyi kötü beni güldürür ve bu filme başlarken hiç ne olduğuna bakmadan Owen Wilson var bu film beni güldürür işte aradığım film diye başladım. Tabi filmin türüne ve konusuna bakmamışım fakat adam filmde yoğun olan dram’a rağmen beni güldürmeyi başardı diyebilirim. Fakat Owen Wilson var diye benim gibi komedi filmi beklemeyin. Güle bileceğiniz sahnelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez çünkü.

Başrolde olan her iki oyuncununda oyunculukları muazzam fakat her ne kadar oyunculukları iyi olsada filmin eksikleri ve sıkıntısı oldukça fazla, film bize çok şey anlatmak istiyor aslında, inanılmaz derecede alt metin var, ayrıntı var fakat bunları iyi şekilde anlatamıyor veya anlatım şekli kötü diyebilirim, senaryo oldukça zayıf bunun nedeni film bir bilim kurgu filmi olmaya çalışmış ama olamamış, açıkçası film şaşırmak istemiş seyirciyi ama 20 – 25 dakika arasında aslında ne izlediğinizi anlıyor filmi çözüyorsunuz ve filmi çözdüğünüzde bu size ne bilim kurgu ne romantik bir film sadece bir drama filmi olarak gözüküyor ve film size sanki şaşırtıyormuşçasına sürekli bilim kurgu türünü veriyor fakat nasıl diyebilirim bir şeyler eksik veya bir yemek yersiniz ya bozuktur yada tuzu eksiktir keyif almazsınız ya bu film de de böyle. Film sizi şaşırtmıyor şaşırmak istiyorsanız Pi’nin Yaşamı filmini örnek verebilirim. Bu filmi de örnek vermemin nedeni film bize iki hikaye anlatmaya çalışmış aynı Pi’nin Yaşamı filminde ki gibi hangisini seçeceğimiz bize bağlı. Fakat filmin hikayesi dediğim gibi tam anlamıyla keyif vermiyor.

Film izlenmesi hakkındaki görüşüm ise bence izlenmeli nedenini burada size anlatmayacağım. Çünkü herhangi bir anahtar kelime dahi söylesem spoiler olacak her ne kadar film ilk 20 – 25 dakikada belli etsede bu durumu çözmek sonuç olarak sizin elinizde olmalı.

Filmin spoilersız ve spolierlı incelemesini ayrıca aşağıda izleyebilirsiniz. Bundan sonra incelemesini yaptığım dizi ve filmleri hem kendi web sitemde hemde, Onur ile beraber götürdüğüm Kırmızı Koltuk YouTube kanalında paylaşacağım.

Herkese iyi seyirler, bir daha ki yazıda veya videoda görüşmek üzere, videoyu beğenmeyi kanalımıza abone olmayı ve bize destek olmayı unutmayın. Tabi beğendiyseniz 🙂 Bir beğeni bile destektir. Kendinize iyi bakın.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde artık Kırmızı Koltuk YouTube Kanalı var :)

Benzer yazılar