Blog yazarları için WordPress’in olmazsa olmazları

Bu gün sizlere WordPress Blog yazarlığında WordPress’in bizim için önemli olan eklenti ve özelliklerini paylaşacağım. İşte WordPress’in en önemli özellikleri ve Eklentileri;

1. Kalıcı Bağlantılar – Özellik

Bu özelliği WordPress’inizin Panelinden Ayarlar bölümünde yer alan kalıcı bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu bölümde yapmanız gereken yazı ismi olan kutucuğu aktive etmeniz vede isteğe bağlı kategori temeli olan bölüme kategori, etiket olan bölüme etiket yazılarını yazmanızdır. Bu şekilde yaptığınızda googleda yazdığınız yazılar organik aramalarda daha iyi bir sonuç verecektir. (Eğer PleskPanel bir Hosting kullanıyorsanız bu özelliği aktiv etmeniz oldukça zordur vede aktiv ettiğinizde hata verir bu durumda panelden eski özelliklere yeniden dönünüz.)

2. Bit.ly – Eklenti

Eklentiler bölümünden bu eklentiyi aratarak indirebilirsiniz eklentiyi kurmadan ve kullanmadan bit.ly adresinden siteye üye olunuz eklentiyi nasıl şekilde kuracağınız sitede yer almaktadır. Eklentinin amacı yazdığınız yazıların URL’lerini kısaltarak sosyal medya paylaşımlarınızda daha efektif olmak  ayrıca sosyal imleme yani facebook, twitter paylaşımları yapmanızı sağlıyor otomatik bir şekilde, etkisi seo da yükselme ve alexada düşme.

3. All in Seo veya WordPress Yoast – Eklenti

Bu 2 eklenti yazılarınızı seoya göre optimize etmenizi sağlar 2side birbirinden iyidir. En iyisi Yoast diye bilinir fakat yoast eklentisi All in Seo ya göre siteyi daha fazla yavaşlattığı bilinir. Son güncellemede Yoast eklentisindeki yavaşlama  eskiye göre daha iyi olduğu söyleniyor.

4. Gavatar – Özellik

Gavatarın eklentiside var fakat biz Gavatar eklentisi değil özelliğini kullanacağız. Adından da anlaşılacağı gibi Gavatar bir avatar özelliği aslında sitenizdeki ziyaretciler eğer gavatarın sitesine üyese ve üye oldukları mail ile size yorum gönderiyor ise bu kullanıcıların kendi avatarlarıyla yorum atmalarını sağlar buda WordPresste yani Blog’unuzda yorumları arttırır unutmayın her bir yorum alexada düşmedir ve alexada internetin raiting’ini ölcen bu sitede düşmeniz yazılarınızın google da daha rahat bulunması ve okunmasıdır. Kendi Avatarınızında sitede gözükmesi için Gavatar‘ın sitesinde blogunuzda kullandığınız mail ile üye olunuz.

5. Disqus veya Facebook Comment – Eklenti

Amerikanın veya avrupa ülkelerinin haber portallarında dahi en populer şekilde kullandığı eklenti Disqus’tır. Neyazıkki ülkemizde bu eklenti yeteri kadar bilinmiyor ve kullanılmıyor fakat kullanan Blogger veya WordPress Haber Portalları bulunmakta. Disqus’ın en büyük özelliği Disqus kullananlar yine Gavatar kullananlardaki gibi Avatarlarıyla gözüküyor ve yorumlarını panellerinden istediği zaman görebiliyor silebiliyor değiştirebiliyor veya gelen yorumları takip edebiliyor. Ayrıca kullanılan eklentiden reklam alarak para kazanabileceğiniz gibi haberlerinizi Disqus ağında yayarak organik bir hit oluşturuyor. Ne yazikki ülkemizde populer olmadığından bu yararlardan etkilenemiyoruz. Ayrıca istediğiniz kullanıcıların yorum yapmasını engelliyebiliyorsunuz. Web sitesi için Disqus

Facebook Comment’e gelince kullancılar facebook kullanıcı profilleri ile sitenizde yorum yapıp bu yorumları facebook profilinde de paylaşabiliyor. Okuyucuların yorum yapmasına teşvik ediyor bu durum. Bu da hit ve okuyucu kitlesi bağımlığı yaratıyor blog’unuzda.

6. W3 Total Cache – Eklenti

Bu eklenti sitemizdeki Javascript, PHP, MySQL dosyalarımızı sıkıştırmamıza yarıyor. Sitemizin hızlı açılmasını sağlayan bir uygulama unutmayın hızlı siteleri herkes sever ve Google amcada google da hızlı siteleri daha fazla kayırıyor.

Anlatacaklarım bu kadar tabiki bunlar hariç daha bir çok özellik var yeni bir blogger olarak sizlere yararlı olucağını düşündüğüm bir yazı hazırlamaya çalıştım umarım yararlı olmuştur.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde artık Kırmızı Koltuk YouTube Kanalı var :)

Benzer yazılar