HP Notebook Almaya Değer Mi? Kullanıcı Deneyimim

Merhabalar bugün sizler için HP Notebook Alınır Mı? Sorusunu cevaplandıracağım.

Bu yazının genelinde bahsedeceğim konular.

  • HP Notebook Kullanıcı Deneyimim
  • HP Ekstra Garanti
  • HP Markası

Yukarıda bulunan 3 ana başlıkta konuyu sizler için kısaca özetlemeye çalışacağım.

Şimdi öncelikle efendim 2020 yılının Mayıs ayında YouTube’da Onur Önder ile yürüttüğümüz YouTube kanalında “HP Notebook alınır mı? – Kullanıcı Deneyimim” başlıklı bir video yayınlamışım. Videoda çok uzatmışım efendim 42 dakika hiç susmadan konuşmuşum onun için bu yazıda olabildiğince özetleyeceğim her şeyi, ola ki halen HP Notebook veya HP markası ürün almayı düşünüyorsanız 42 dakikalık videomu izleyebilirsiniz gerçi videonun altında izleyipte halen alayım mı diye soran belli bir kitle var.

Şimdi yazıya başlamadan dile getirmem gereken durumlar 33 yaşındayım, bilgisayar mühendisiyim ve tam 28 yıldır bilgisayar ve teknoloji ile yakın bağları bulunan biriyim denile bilir. (ingilizce deki neard kelimesi açıklamama çok uygun olabilir)

Beni tanıyanlar Alican dayanamadın bilgisayar mühendisi olduğunu yazının daha en başına sokuşturdun diyebilirler. Efendim ülkede mühendis olmak bir marifet değil ve Türkiye’de neredeyse sokaktaki herkes mühendis ve hatta bir boka yaramadığını çok bariz bir şekilde söyleyebilirim işe yaradığı tek durum ise Bilgisayarınız garantide bozulursa, satın aldığınız marka ve firmaya çok daha rahat durumunuzu anlatabiliyor ve değişim ya da garanti süreciniz çok daha acısız oluyor, kısacası rahat oluyor. Fakat satın aldığınız bilgisayarın markası “Hewlett Packard” markası ise ve bilgisayarınız bozulduysa, garantide bozulduysa, üstelik bu durum bir kullanıcı hatası değilse, yapabileceğiniz hiçbir şey yok.

Kısacası Sıfır bir HP marka bilgisayar aldıysanız aslında garantisiz bir bilgisayar almışsınız demektir ve bu bilgisayar büyük ihtimal ile iki sene içerisinde, pil, ekran kartı, ekran, ısı problemleri, donanım uyumsuzluk problemleri, menteşeler ve kasada esneme, kırılma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu saydıklarım sadece birkaçı abartmıyorum. 42 dakikalık videomdaki gibi eğer saymaya kalkarsam herhalde Bir Britannica serisi çıkartmam gerekebilir.

Yazının başında bilgisayar mühendisi olduğumu söylemiştim bunun aslında nedeni bunu sizinle paylaşmamın nedeni, Bilgisayarcılar, yazılımcılar ve özellikle bilgisayar mühendisleri bırakın bilgisayarları hor kullanmayı, bilgisayarları zarar görmesin diye giderler akım koruyucu priz alırlar, giderler, elektrikten zarar görmesin diye giderler UPS güç kaynağı alırlar, kılıf takabiliyorlarsa bilgisayara kılıf takarlar içerisinde 2 adet HDD varsa SSD ömrü bitmesin diye dosya indirme işlemlerini mekanik harddiske yazarlar. Kısaca titizdirler efendim bilgisayara bebek gibi bakarlar. Açıkçası eşim seni tek kıskandığım şey sanırım bilgisayarın diyor.

Şimdi yukarıda yazdıklarımı size niye anlattığımın cevabına gelecek olursak bir HP Pavilion marka bilgisayar, ayıplı bir bilgisayar birden fazla kez bozuluyor ve günlerce haftalarca serviste kalıyor. Değişim kararı çıkmasına rağmen son dakika yan çiziyorlar ve aramalarda saatlerce konuştuğum Supervisorlar, Pazar esnafının yapmadığını yapıyor ve ürünün arkasında durmuyor.

En sonunda bana bok atarak hor kullanmışsınızdır diyor. 🙂 Bana 🙂 Yukarıdaki yazının tamamını okumadıysanız veya atladığınız kısım var ise okuyun efendim sonrada 🙂 Bu kısma bir sesli gülün isterseniz.

Açıkçası HP bilgisayarım garantide bozuldu ve aylarca serviste kaldı. Serviste kalma süresi dolduğu için değişim kararı çıktı son dakika siz şirketsiniz dediler ve serviste kalma süreci şirketler için daha uzun dediler apar topar 40 günde yapamadıkları bilgisayarı 1 günde yapıp verdiler ve değişim kararını iptal ettiler.

Ekstra garanti yaptırdılar titizliğimi görünce ve bizden para aldılar bu ekstra garantide aynı sorunlar yine olursa dedik çünkü. Tabi ekstra garanti sürecinde yine aynı sorunlar oldu ve pazar esnafının yapmayacağını yaptılar çamura yattılar ve bana bilgisayardan pahalı bir ücret çıkardılar onarım için ve bunların hepsi ekstra garantinin bir boka yaramadığının göstergesidir.

Evet bir Bilgisayar Mühendisiyim, piyasadaki her PC’nin kronik arızasına kadar bilirim en büyük hatam ise HP markasının marka değerine güvenerek satın aldığım bilgisayar oldu.

Açıkçası özet olarak HP, ve HP Türkiye, kesinlikle kurumsal değil, kesinlikle ürünleri sorunlu ve çok fazla şikayet var. Türkiye’ye gelen ürünlerin çoğu kronik arızalı, Türkiye’ye sorunlu seri ürünleri gönderiyorlar. Destek kısmı oldukça kötü. Marka bilinci yok, üst düzey çalışanlar ise şikayetleri umursamıyorlar bile yukarıda da dediğim gibi pazar esnafından hallice bir durum. Pazardan bir t-shirt alırsınız yırtık çıkar götürürsünüz ya eğer adam sorunlu bir esnafsa çamura yatar siz 1-2 çemkirirsiniz tamam der değiştirir veya paranızı geri verir. HP’de ise durum nasıl mı siz ne kadar çemkirirseniz çemkirin onlar ise o kadar çirkef olacaktır.

Garantide sorun yaşayıpta bugüne kadar sonuça ulaşmadığım tek markadır kendileri. Azimlerinden dolayı kendilerini tebrik ederim.

Sonuç 42 dakika konuştuğum videoyu izledin veya 2 sayfa yazdığım bu yazıyı okuyup halen HP notebook aldıysan veya almayı düşünüyorsan, diyecek hiç bir şey bulamıyorum senin için.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde artık Kırmızı Koltuk YouTube Kanalı var :)

Benzer yazılar