Kapadokya Balon Fiyatları – Ateş Pahası

Kapadokya Balon Fiyatları
Kapadokya Balon Fiyatları

Öncelikle herkese merhabalar yine kişisel blogum da 40 yılda 1 yazdığım yazılara hoş geldiniz.

Bugün ki konu ülkemizde turistlik mekanlardan biri olan Kapadokya da balon fiyatları, bir ara sizlere genel olarak Kapadokya ile ilgili deneyimlerimlerimi de anlatacağım fakat bu yazımda Kapadokyaya gittiğinizde mekan ile bütünleşmiş olan balon gezisinin fiyatları olacak.

Kapadokya da balon gezisi yapmak istediğinizde 1 kişilik balon gezisi fiyatı 150 euro ile 200 euro arası değişmekte turistlerden aldıkları fiyatlar genel olarak bu şekilde hatta balon hava şartları yüzünden her gün kalkamadığı için istediğiniz zaman aralığında balon turu bulmanız imkansız gibi benim gittiğim zaman aralığı sezonun yeni açılmasıydı ve havanın sürekli değişimi seferleri iptal etti

Açıkcası gittiğim aralıkta istesem de balon ile Kapadokya üzerinde turlayamayacaktım 🙂

Fiyatlarda yerli turistte gelince 2018 için 500 Türk Lirası yani yerli turist ile yabancılar arasında 50 euro ile 100 euro arası bir fark oluşuyor. Tayvandan, Çinden ve Koreden o kadar çok gelen turist var ki yerli turistin yüzüne bakmıyorlar istemiyorlar bile halkın söylediğine göre karaborsada Koreliler veya çekik halk denilebilir 🙂 250 euro’ya kadar 1 kişilik bilet için ödeme yapabiliyorlarmış.

Peki bu fiyatlar hep mi böyleymiş onuda öğrendik yerel halktan sorduk soruşturduk, balon fiyatlarındaki yükseliş birkaç senedir bu şekilde olmuş daha önce tek kişilik bilet fiyatları 150 Türk Lirasına kadar inmiş genel olarak döviz bazında da 60 ila 70 euro civarında geziyormuş genel fiyat 250 Türk Lirasıymış daha geçen yıla kadar.

Peki artışın asıl nedeni döviz mi veya balonların çok masraflı oluşumu veya pilotların maaşımı tabii ki bunlar bir faktör artışa olan etkenler ama asıl neden fiyatlar turizm firmalarındaki rekabetten dolayı düşüşünden sonra bir iş adamının (halk millet vekilide diyor biz halkın yalancısıyız ama iş adamı diyelim) tüm balonları satın alıp fiyatları arttırmasından sonra gerçekleşmiş.

Asıl neden sektörün tekelleşmesi açıkçası evet ülkemize dövizin girmesi ticaret olarak baktığımızda güzel birşey ama tekelleşme kötü birşeydir ve bundan en çok tüketici zarar görür. Şu günlerde dahada fırlayan euro ve doları düşündüğümüzde balon fiyatları yerli turist için çok yakında dahada artacaktır.

Halkımızın kendi memleketinin nimetlerinden faydalanaması kötü bir durum açıkcası umarım ilerde alım gücü yükselir ve balon fiyatları düşer diyoruz. Yoksa inşallah kimse gitmez o fiyatları 50 euro’ya kadar düşürürler beter olurlar demekten başka geriye hiç birşey kalmıyor.

Kısacası Kapadokyada balona binmek iki kişi uçakla uygun zamanda Italya’ya gitmek ile aynı fiyat veya yurt dışına kısacası karar sizin…

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde artık Kırmızı Koltuk YouTube Kanalı var :)

Benzer yazılar