Dokunabileceğiniz Görünmez Objeler !

Ses dalgaları üzerine çalışan araştırmacıların geliştirdikleri yeni cihaz, boşlukta göremediğimiz ancak dokunabildiğimiz objeler oluşturabiliyor. Park sensörü gibi bir çok yerde pratik uygulamaya sahip ultrasound sensörlerinin toplu halde senkronize şekilde çalışmalarıyla durağan dalga oluşturulması prensibine dayanarak çalışan sistem gelecekte bir çok kontrol uygulamasında yer edinebilir gibi gözükmekte.

Eğer bu konu ilginizi çektiyse google’a “durağan dalga, standing wave,  acoustic levitation” gibi keywordler girmeniz halinde oldukça ilgi çekici bambaşka araştırmalarla karşılaşacaksınız.

Örnek olarak aşağıdaki fotoğrafta “Acoustic Levitation” örneği gözükmekte. Ses sinyallerinin hassas senkronizasyonuyla oluşturulan “durağan dalga” hafif cisimleri levite edebilmekte.
acoustic-levitation-01

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar