LG PH550 Projeksiyon İnceleme

Bu yazımda 6 ay önce aldığım bir ürünün incelemesini yapacağım. Ürün LG PH550G piyasada sonunda farklı harfler olan modelleri var güncellenmiş sürümleri aşağı yukarı hepsinin özellikleri aynı büyük farklar bulunmamakta.

Ürünün genel özellikleri açıklamalı bir şekilde anlatıcak olursam, 720p(1280x800px) bir projeksiyon 550 ansi lümenlik bir ışık gücü var. Bu ışık gücü karanlık bir odada fazlasıyla yetmekte. Hatta evinizi biran da sinemadan farksız bir hale getiriyor. 720p çözünürlüğe aldırış etmeyin bu çözünürlük fazlasıyla yetmekte. Hafif loş ortamlarda ise parlaklık yine yetiyor. Aydınlık ortamlarda kesinlikle film izlemek için kullanılmaz ama rahatlıkla sunum yapabileceğiniz bir projeksiyon. Maksimum 100 inch’lik bir görüntü sağlamakta.

En büyük avantajı projeksiyonu tamamen kablosuz kullanabiliyorsunuz ses, görüntü ve güç kablosu olarak. Cihazda son derece yeterli dahili hoparlörde bulunmakta fakat bluetooth hoparlörünüz varsa kablosuz ses aktarımı da yapabiliyorsunuz ve oldukça mükemmel.

Kablosuz görüntü aktarımı için ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Cihaz kablosuz görüntü aktarımı için miracast ve midi özelliklerini kullanıyor. Bu özellikler intel’in bazı ultrabook modellerinde günümüzde bulunmakta fakat intel özellikle midi destekli cihazlarını piyasaya sürdükten sonra bu özellik rağbet görmediği için gerekli desteği bir süre sonra çekti. Eğer LG’nin bir cep telefonu veya son model android tablet veya telefonunuz yoksa görüntü aktarımı kötü veya sorunlu oluyor. Cihazda LG G3, Sony Z3 Compact ve Samsung Galaxy S7 denemelerinde neredeyse hiç gecikmesiz görüntü aktarımı sağlayabildim. Özellikle LG G3 ve Samsung Galaxy S de modellerinde delay süresi yoktu denilebilir. Cihaz ne yazık ki Apple cihazlarda kablosuz görüntü aktaramıyor. Apple’ın kendi ekosistemindeki AirPlay hariç Miracast’i sistemine ilerde getirirse belki bu sorun ortadan kalkmış olabilir. (Kablosuz görüntü aktarımında her hangi bir WiFi ağına bağlanmıyoruz. Cihaz kendi ağını oluşturmakta.)

Cihaz ayrıca bir çok video formatını desteklemekte usb üzerinden mkv bluray videoları attığımda hiç sorun yaşamadan videoları izleyebildim ayrıca Türkçe altyazıyıda desteklemekte fakat alt yazı dosyalarınız mkv uzantılı videolara entegre değil aynı klasörde aynı adta olmak zorunda. Aynı zamanda çeşitli ofis Power Point, PDF gibi dökümanlarıda desteklemekte. Fakat içinde video olan Power Point dökümanlarda videoları gösterememekte, anlayacağınız çok özellikli bir sunum dosyası atmayın yazı ve resimden oluşan sunum dosyalarınızı animasyonsuz ve akıcı bir şekilde gösterecektir.

Son olarak en son önemli özellilerinden ilki 650 grm olması ikincisi ise dahili bir pili olması. Pilli kullanım özelliğine gelince, bu özellikte ışık gücü neredeyse %40 – %50 oranlarında düşmekte. Film izlerlen pilli kullanımı tavsiye etmiyorum. Fakat film izlerken biranda elektrikler gitti veya o an evde elektriğiniz yok canınız sıkıldı birşeyler izlemek istiyorsunuz, yaklaşık 2.5 saat size büyük ekran birşeyler izleme fırsatı sunacak bir televizyonunuz var gibi düşünün veya dışarda doğadasınız, karavanınız var karavanınıza projeksiyondan film yansıtıyorsunuz gibi… Bunun yanı sıra bu özellik aslında iş veya üniversitede bir sunumda kullanım için çok ideal. Yüksek Lisans’ımın son döneminde sınıftaki projeksiyonun sürekli sorunlu olması ve çalışmaması durumu yüzünden kendi cihazımı kullandım gerçekten çok rahat ve işe yarıyor.

En büyük eksiği benim en çok ihtiyaç duyduğum Ultra Short Throw bu özellik projeksiyonun 30 cm’den neredeyse 100 inch görüntü vermesi. PH550G’de bu oran yarım metre civarında. LG’nin yeni projeksiyon cihazları PH450UG ve PF1000UT bulunmakta, fakat bu cihazlarında artıları ve eksileri bulunmakta.

Fiyat performans ve yeni projeksiyon deneyimi yaşayacaklar için bu cihaz size fazlasıyla uzun yıllar yetecektir. 30.000 saatlik ampül ömrünü siz bitirmeye çalışana kadar piyasada 4K cihazlar çıkmış olur zaten.

PH550 projeksiyon cihazı ülkemizde 1.500₺ – 2.000₺ arasında ülkemizde dolar artışından önce daha 1300₺’ye kadar inmişti şuan 1.500₺’yi gördüğünüzde kaçırmadan alın derim. Umarım yararlı olmuştur. Yazımdaki video’nun sonunda cihaz’ın yanında verilen şık çantasıda yer almakta.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar