Commodore Efsanesi Yeniden Dönüyor

commodore pet

Commodore dendiğinde ilk akla gelen Amiga ve tüm zamanların en çok satan kişisel bilgisayarı olma ünvanına sahip olan Commodore 64 geliyor.

O dönemlere damga vuran ve bilgisayarların günümüzdeki halini almasında büyük bir rol oynayan bu cihazlar artık oldukça geride kaldı. Fakat Commodore markasının ölmeye niyeti yok gibi. İsmini bundan 37 yıl önce piyasaya sürülmüş olan Commodore PET‘ten alan bu cihaz yıl 2015 te akıllı telefon olarak yeniden hayatta.

Commodore Pet: 1,7 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli MediaTek işlemciyle birlikte geliyor. 13 megapiksel çözünürlüğünde arka kameraya sahip olan cihazda kamera için ayrılmış tuş sayesinde fotoğraf çekmek daha kolay bir hale geliyor. Android işletim sistemine sahip Commodore PET’in pil kapasitesinin 3.000 mAh olacağı söylenmekte.

Buraya kadar sıradan bir orta seviye cihazdan pek de farklı bir özellik sunmayan telefonun asıl özelliği ise yazılımında gizli. İçerisinde yer alan emülatör aracılığıyla Amiga ve Commodore oyunlarını oynamak mümkün oluyor. Bu ayın sonlarında İtalya, Fransa, Polonya ve Almanya’da satışa sunulacak telefonun 16 GB modelinin 300 dolar, 32 GB modelinin ise 360 dolar olacağı ifade ediliyor. Yalnızca Commodore hayranlarının ilgisini çekeceğini düşündüğümüz Commodore PET’in diğer ülkelerde satışa sunulup sunulmayacağı henüz bilinmemekte.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar