Foursquare Artık Google Maps Kullanmayacak

foursquare

Foursquare dün resmi blogundan yaptığı bi duyuruda  artık Google Haritaları kullanmayacağını açıkladı onun yerine, OpenStreetMap‘i kullanacağını açıkladı.

Foursquare şuandan itibaren Google Haritalarına elveda etmiş durumda ve artık Foursquare üzerinden erişebileceğiniz haritalar MapBox adlı girişimin OpenStreetMap’ten aldığı veriler aracılığı ile ortaya çıkan MapBox Streets üzerinden çalışıyor.

Bu durumun böyle olmasının iki durumu var aslında birincisi ve en büyük sebeplerinden birisi Google’ın geçtiğimiz yılın Ekim ayında aldığı kararla, Google Maps API’yi şirketler için paralı yapma kararı alması ve o tarihten itibaren Foursquare’in de kendine alternatifler arıyordu. İkinci neden ise Google’ın Latitude adlı servisi ile Foursquare’i tehdit etmesiydi.

Foursquare, OpenStreetMap ve MapBox’ı seçmelerinin sebeplerinden de bahsetmiş. Öncelikle bunların tasarımları ile oynayabilmeleri, daha esnek oluşu gibi özellikler Foursquare’i cezbetmiş.

Tabiki bu durumun dez avantajları olacak Amerika veya diğer ülkeleri bilmem ama Türkiye de harita ve güncelleştirmelerde en iyi 3 servis Google Maps, Yandex Maps, ve de Bing ti bakalım Foursuqre’ın kullandığı yeni haritalarla Türkiyede randımanlı doğru sonuçlar verebilecek mi ?

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar