Google Edition

Google Edition

Bildiğiniz üzere HTC One veya Galaxy S4 gibi telefonlar Özelleştirilmiş Android Romları kullanıyor. HTC Sense 5.0 veya Samsung TouchWiz  gibi birde bu Özelleştirilmiş Romların yanı sıra Saf Android yazılımı Google Edition modelleri var. Bunlar Google Edition Saf Android Özelleştirilmemiş Romunu Kullanan modeller ve Bu Modellerde yanlızca Google’ın Nexus modellerinde karşımıza çıkıyor.

Peki neden Saf Özelleştirilmemiş Android versiyonu veya Bu Romu kullanabilmek için sadece Nexus mu almalayız ?
Google Edition modelinin artısı tabi ki özelleştirilmemiş olmasından dolayı daha hızlı ve stabil çalışması ayrıca Google Edition Modellerinde yani Nexuslarda her zaman en güncel versiyonun taahhüdünü veriyor.
Peki Google Edition versiyonu sadece Nexuslarda mı kullanabilmekteyiz. Bu soruyu MoDaCo.SWITCH uygulaması çıkmadan önce sorsaydık tabiki böyle durum telefonun garantisini bozmandan yapmak imkansızdı ve tefefonun eski yazılımını silmemiz gerekiyordu.

MoDaCo.SWITCH uygulaması bize ne kazandırdı Şuan için HTC Sense 5.0’ı sadece destekleyen uygulama kısa süre sonra Samsung Android TouchWizde daha soradan diğer özelleştirilmiş romlarada destek vereceği söyleniyor. Peki bu Uygulama ile neler yapabiliyoruz. MoDaCo.SWITCH uygulaması Özelleştirilmiş Android Rom ve Google Edition Rom arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmamızı sağlıyor. Bu ayarları yaptığımızda telefon yeniden başlıyor ve seçtiğimiz versiyonda açılıyor. Buda Telefonun ayarlarını bozmadan ve garanti dışında kalmadan dilersek Nexuslardaki Google Edition versiyonunda çalıştırabiliyoruz. Tabi Bize En güncel Google Edition modelini sağlıyormu orasını şuan için bilmiyoruz ve açıkçası benimde merak ettiğim konu bu Sanırım Telefonun versiyonu hangisi ise o Google Edition versiyonunu açıyor. Yani Eğer Telefonuzun Özelleştrilmiş romu 4.2 ise ve 4.3 yükselmediyse eski versiyon Google Edition olarak açılacak kısacası En yeni sürümü kullanmak istiyorsanız sanırım her zaman Nexus fakat özelleştirilmiş Romdan sıkılıpta daha hızlı bi telefon istiyorsanız bu yazılım size göre.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar