HP Mürekkep Sistemi Hatası Çözümü

Alican Help-Me? ‘de bu hafta HP Yazıcılarda Mürekkep sistemi hatasını nasıl çözeceğimizi anlatacağım.

Öncelikle bilgisayar hayatıma girdiğinden beri markayı kötülemek istemiyorum ama hep bir HP marka bilgisayarların çevremde donanımsal arızalarına rastladım estetik ve tasarım olarak mükemmele yakın cihazlar üretselerde. Nerede HP bir bilgisayar var ya ekran kartı arızası, ya onboard arızası verip kullanılmaz hale geliyor ayrıca çoğunda WiFi çekim sorunu var bunlar artık HP marka bilgisayarların genel arızaları olmakta ayrıca çoğu garantisi bitmeden bile bu sorunlarla karşılaşıyor.

Genel olarak çözüm üretemeyen servis hep daha iyi bir yeni bir bilgisayar ile değişim sağlıyor tabi bu sırada 2 ay bilgisayarsız kalıyorsunuz orası ayrı konu ama genel olarak çevremde bu şekil 10’dan fazla örnek sayabilirim.

Gelelim HP yazıcılara ilk HP yazıcım 720C’di 1998 o zamanlar HP ürünlerine aşırı bir saygım vardı ve bu yazıcıyı uzun zamanlar kullandım. Ve gayette iyi bir randıman alıyordum.

Daha sonra elime geçen model B110-A bu modelde karşıma çıkan sorun ve açıkcası genel HP Mürekkep Sistemi Hatası sorununu anlatacağım.

HP diğer markalara göre ne yazık ki dolum ve yan sanayi kartuşları önlemek adına saçmaladığı ve yazıcılarına bir sürü önlem koyarak mahvettiği yazıcıları ile karşımızda. Açıkçası firmada bir kartuş satma açlığı var.

Genel olarak Chip’li Kartuş kullanan yazıcılarında chipli olması bir yana birde kartuşlarının son kullanma tarihi var son kullanma tarihi geçen kartuşlar ne yazıkki hiç bir randıman vermemekte ve neredeyse bu tarih geçtiğinde doğru düzgün bir baskı alamamaktasınız ayrıca kartuşları bit kadar olup oldukça pahalı ve anında bittiğini var sayarsak bu firma ne yapmak istiyor açıkcası anlayamıyorum sorusu ortaya çıkıyor?

Neyse konuyu uzatmayalım Mürekkep Sistemi Hatası Kesin Çözümü ?

HP Printers – ‘Ink System Failure‘, yani Mürekkep Sistemi Hatası, bu hata yazıcıyı uzun süre kullanmaz ve süresi geçen eskiyen chipli kartuşlarınızı kullanmaya kalkarsanız çıkıyor. Ayrıca bu hataya rastlamamak için genel olarak INKJET yazıcılarınızı haftada bir kesinlikle kullanmalısınız. HP servislerinle konuştuğumda bana bu şekilde illettiler eğer bu hatayı alıyor ve yazıcınızı resetlediğinizde halen sorun geçmiyorsa kesin olarak Yazıcı Kafası %99 arızalanmış demektir.

Ben yazıcıyı yaklaşık 2 sene kullanmadıktan sonra print almayı denediğimde kartuşlardan kötü bir koku aldım. Bunun nedeni chiplere temas eden yazıcı kafasında yanma meydana gelmiş uzun süre kullanılmayan kartuşlar yazıcı kafalarını kesinlikle bozabiliyor ayrıca uzun süre aynı kartuşu kullanırsanızda bu hatayı alıyorsunuz. Açıkcası yazıcınızın bozulmasını istemiyor musunuz? HP diyorki bizden sürekli yeni kartuşlar alın bizde sizi bi güzel yolalım 🙂

HP Servislerinle konuştuğumda beden yazıcımın arızasını tespit etmek için 50 – 55 ₺ arası bir servis ücreti artı eğer arıza yazıcı kafasında ise 55 Dolarda onun için bir masraf çıkacağını söyledi yeni yazıcı ise 150 ₺ tam dolu kartuşları ile beraber açıkçası HP Servislerine buradan kafayı yemişsiniz diyorum.

Çözümlerden ilkki; var olan yazıcı kafasını sıcak suda yıkamak ve iyice temizlemek eğer hata devam ediyorsa bilinki yazıcı kafasının chipleri tamamen bozulmuş çalışmıyor demektir.

İkinci kesin olan çözüm ise; Yazıcım için yeni kartuşlar aldığımdan dayanamadım ve riske girip AliExpress ve eBay gibi sitelerden HP PrintHead yani yazıcı modelime uygun bir printer kafası araştırdım yaklaşık 16 dolara ikinci el tamir görmüş çalışan yeni bir printer kafası sipariş verdim yaklaşık 2 hafta içersinde elime geldi. Fakat aldığım ürün ilk seferde düzgün olarak çalışmadı biraz gelen printer kafasını yağlı bulduğumdan bir kaç kez sıcak suda yıkadım. Yeniden makinaya taktığımda baskı kafası hatası tamamen gitmişti yaklaşık 4 – 5 baskıdan sonra tekrar baskılardan düzgün randıman almaya başladım. Genel olarak sipariş verirken 16 ila 28 dolar arası baskı kafaları gördüm burada yapmanız gereken ben masraftan kaçındım çalışıp çalışmayacağını bilmediğim için siz daha iyi ve kaliteli bir baskı kafası alabilirsiniz baskı kafasını değiştirmek ise mürekkepleri değiştirmek kadar kolay.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar