Windows 10’lu PC’lere hologram teknolojisi geliyor

Hiç şüphesiz Android olsun Apple olsun, iPhone ve iOS olsun bunların gerisinde kalan Microsoft eski popülerliğini kazanmak düşen hisse değerlerini arttırmak için birşeyler yapıyor ama ne yaptığını bizde tam anlayamadık daha.

Günümüzün trendlerine ayak uyduramayan microsoft geleceğin teknolojisi için kolları sıvamış durumda. Hologram gelecekte rağbet görür mü. Bilim kurgu filmlerinde ki gibi geleceğimizde yer alır mı orası tartışılır bilinmez ama Microsoft birşeylerin peşinde orası apaçık ortada ve bu sefer pazara önce girme çabasında.

2016’nın trendy gelişmekte olan teknolojisi VR bu apaçık ortada. Microsoft; Gear VR, HTC Vive ve Oculus Rift gibi cihazları gölgede bırakacak çok daha büyük bir şeyle öne çıkma çabasında. O da Microsoft’un hologram ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini harmanladığı gözlüğü HoloLens.

Daha önce pek çok kez demo videolarıyla holografik gözlüğünü, uzun bir süre geliştiricilere özel tutulduktan sonra artık herkesin satın alabileceği şekilde piyasaya sürülmüştü.

Bu cihazı alıp günlük hayatta nasıl kullanacağımızı merak ederken Microsoft’tan bir açıklama geldi.

Microsoft’tan Terry Myerson’un verdiği habere göre, önümüzdeki yıldan itibaren tüm Windows 10’lu PC’ler Windows Hologram programıyla uyumlu hale gelecek. Bir başka deyişle HoloLens ve benzer cihazları masamızın veya dizimizin üstünde tuttuğumuz cihazlarla doğrudan kullanabileceğiz.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar