Yeni Macbook Pro ve Touch Bar

Geçenlerde bir Apple Store’da hayranlıkla uzun zamandır takip ettiğim Yeni MacBook Pro ile tanışma fırsatı buldum.

Kısa bir zaman içinde yeni MacBook Pro’ların çıkmasını bekleyemeyip, 5 yıllık 2010 model MacBook Pro’mu sattıktan sonra yerine uygun bir 2015 model 12” bir MacBook ile değiştirdim.

Sattığım Model: Upgrade edilmiş MacBook Pro 2010 2.4 Ghz Core 2 Duo 8 GB 1066 Mhz DDR3 Rem ve 256 MB Geforce 320M, 750GB 7200RPM SSHD, 1200₺

Aldığım Model: Core M 1.1 – 2.4 Ghz Turbo Boost, 8 GB 1600 Mhz DDR3 Rem ve Intel HD Graphics 5300, yaklaşık saniyede 800 – 900 MB arası okuma hızı olan bir SSD 256 GB, 3600₺

(Değiştirme nedenim kalın kasalı 2 kiloluk MacBook Pro’lardan olması ısı ve fan sesi ve 5 senelik bir cihazın yorgunluğu diyelim…)

Yeni MacBook modelini bu kadar ucuza almamın nedeniyse stok fazlası çok 2015 model olması ve kısa süreliğine Apple Troy mağazası’nın bu indirimi yapması cihazın gerçek değeri 5.400₺ , 2015 ve 2016 versiyonları arasında donanımsal çok büyük farklar yok ve cihazın 2. eli bile 4600 – 5000₺  arasında.

Açıkçası bu kadar ucuza yeni bir Mac bulunca Yeni MacBook Pro’ların çıkmasını bekleyemeden cihazımı yenilemiş oldum.

Yeni MacBook Pro’ların kasaları’nın değişeceği ve Touch Bar’lı olarak geleceğini biliyordum Apple lansman’ın dan sonra açıkçası Yeni MacBook Pro’ları görünce büyülendim gerçekten, adamlar yapmış ve güzel olmuş devrim niteliği diyordum ki kendisi ile Apple Store’da tanışana kadar 7200₺’lik Touch Bar’lı modelde her nekadar pahalı, donanımsal olarak eski nesil intel ve halen DDR3 Rem kullanmasına rağmen diyordum ki alınır.

Şuan mı ne diyorum? Sanırım parayı çöpe atmanın bir başka yolu, açıkçası Yeni Touch Bar’lı MacBook Pro’nun Touch Bar’ı o kadar kalitesiz duruyor ki resmen 200₺’lik renkli ekran bir telefonun ekranı daha kalitelidir, o kadar çözünürlüğü zayıf ve plastik gibi, ışığı bile ışıklı ortamda zayıf ve yetersiz olan bir ekran yoktur herhalde, sanki çakma bir MacBook gibi duruyor açıkcası 5.300₺‘lik model tasarım ve görünüş olarak çok daha iyi.

7.000₺ üzeri bir rakama çıktığınızda tasarım olsun donanım olsun bir bilgisayardan çok şey bekliyorsunuz özellikle bu Apple marka bir bilgisayarsa, üstelik ilk serinin hatalı olduğu ve arıza çıkardığı söylenmekte son olarak seneye 32 GB DDR4 Rem’li ve yeni intel işlemcili bir seri çıkacağıda söylenmekte.

Aldığım 12” MacBook modeline gelince gerçekten çok memnunum özellikle hafiflik olarak ekran kalitesi ve SSD performansı olarak gayet hızlı ve ihtiyaçlarımı yeterince karşılıyor. Fakat şimdi alırmısınız derseniz eğer, 5.400₺ 12” MacBook modelinede asla vermem ama uygun bir kampanya kollanıp alınabilecek bir MacBook, Yeni MacBook Pro mu ? kesinlikle Touch Bar’lı modeli değil.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar