Super Mario – Run İnceleme

Geçtiğimiz günlerde 2016’ya veda ederken en çok beklenen mobil oyunlardan biri Super Mario Run dı. Apple’ın lansmanında tanıtılan oyun bir çok oyuncuyu heyecanlandırdı.

Dünya’nın en büyük oyun konsolu üreticisi ve oyun geliştiricisi olan Nintendo’nun efsanevi oyunu Super Mario’nun mobil versiyonu tüm zamanların indirilme rekorunu kırdı. Şirketin hisseleri ise düşmeye devam ediyor.

Super Mario Run Apple’ın online mağazası App Store’da sadece 4 gün içerisinde 40 milyon kez indirilerek uygulama rekoru kırdı. Fakat Nintendo’nun hisseleri oyunun piyasaya sürülmesinden beri yüzde 14 oranında değer kaybetti.

Bu durumun sebebi şirketin oyun için belirlediği yüksek bedelin sebep olduğu düşünülüyor. Nintendo oyunun tüm seviyelerinin açılması 9.99 dolarlık bir ücret talep ediyor.

Super Mario Run mobil oyunlarda sıkça uygulanan popüler “freemium” modelini tercih etmemişti. Bu modelde oyuncular oyun için ücret ödemezken, ek özellikleri açmak için satın alma yoluna gidiyor. Clash of Clans ve Clash Royale gibi popüler örneklerin senede 1 milyar dolar kazanç sağlayabildiği biliniyor.

Uygulamayı yükleyenlerin oyunu eleştirmesinin bir diğer nedeni ise 9.99 dolarlık bu fiyatı verdiğinizde oyunda sadece 6 bölüm olması ve tamamlandığında oyunun bitmesi. Şimdilik yeni bir bölümün geleceği muallak olan oyunda uzmanlar ilerde yeni bölümlerinin gelebileceğini söylemekte, bekleyip göreceğiz.

İnceleme

Evet incelemeye gelirsek oyunu ilk çıktığı gün dayanamayıp satın aldım. Bence verilen parayı hakkı ile karşılayan oyunlar arasında. Üstelik Türkiye App Store mağazasında 9.99 dolardan çok daha ucuz.

Bana göre bir oyun bitmeli, bir sonu olmalı ve Super Mario Run’da bu da var. İlerde bölüm gelecek deselerde sürekli bölüm sattırmaya çalışan kalitesiz içeriklerdense bir kerede bedelini ödeyip kaliteli bir içerik alınması çok iyi bence üstelik bölümleri bitirdiğinizde işiniz henüz bitmiyor, aynı bölümlerde farklı skor ve özellik seçenekleri oyun bize sunmakta.

Bir diğer artısı iPhone’un basınç sensörü olmayan modellerinde uygulama çok iyi port edilmiş.

Son olarak oyunda arkadaşlarınızla ve diğer Super Mario Run oynayan oyuncularla yarışabiliyorsunuz.

Açıkçası Nintendo bu işi çok iyi yapmış ama beklenen saygıyı ne yazık ki alamadı. Super Mario Run kesinlikle sizi yeniden Gameboy zamanına geri götürecek, kesinlikle keyif alacağınız bir oyun.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde artık Kırmızı Koltuk YouTube Kanalı var :)

Benzer yazılar