Microsoft ve Bu günkü Durumu

microsoft

Teknolojiyi yakından takip edenler bilirler Microsoft uzun zamandır bir düşüş içersinde ve bir türlü eski günlerini yakalıyamıyor.

Dünyanın En büyük ve en hızlı büyüyen şirketi Microsoft Windows XP den sonra bir durgunluk içersine düştü önce 2009 yılında Kurucu CEO Bill Gates tahtını Steve Ballmer’ e devretti o günden beri yeniliklere adapte olaman şirket’in ilk fiyaskosu Windows Vista oldu. Daha sonra Windows 7 ile bir nebze olsun sevenlerini memnun etti.

Fakat günümüz teknolojisi gelişince akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların yerini alınca bilgisayar satışları durduğundan doğal olarak işletim sistemi satışlarıda azaldı.

Akıllı telefon ve Tablet Pazarında Rakiplerinin gerisinde Kalan Microsoft Bir türlü bu pazarda yer edinemedi Tabletler için geliştirdiği Windows RT sürümü bir hayal kırıklığı ve üretim fazlası oldu beklenen satıştan çok daha fazla tablet ürettiler ve buda onları zarara soktu. Nokia ile yaptıkları anlaşma HTC’nin Windows Phone pazarında gerilemesine neden oldu ve şuan HTC yoluna sadece Android ile devam etmek istiyor. Ayrıca Windows Marketteki uygulama yetersizliği ve Youtube, Instagram gibi ünlü uygulamaların bile olmayışı gerçekten içler acısı açıkçası pazarda bu kadar kalmalarının tek sebebi Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft olmaları zorlada olsa halen pazarda yer almaya çalışıyorlar ve halen azimliler.

Microsoft’un şuan hisselerini yükselten projeleri 1.si oyun konsolu xBOX 2.si .NET, MS SQL ve Yazılım Geliştirme programları.

Son olarak şirketin şuanki hedefi yeni Windows 8’in metro arayüzünün sevilmemesi nedeniyle, 8.1 Sürümü ile insanlara sevdirmek.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Microsoft’un hisseleri bir yükselişe geçti gidişatın kötü olmasına rağmen ve son 5 yılın en yüksek değerlerine ulaştı. Bunun 2 nedeni olabilir 1.si yeni oyun konsolu xbox One’ ın çıkışı 2. si Steve Ballmer’in istifasının hisseleri düşüreceğinden şirket önlem alarak bir şekilde hisselerin yükselmesini sağlamış olabilir.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar