Prince of Persia

prince of persia

Prince of Persia 1992 yılında tanıştığım mükemmel oyun o kadar populer olmuşki 1989 yılında çıkmasına rağmen 1995 lere kadar taki Window95’in çıkmasıyla Türkiyedeki çoğu eski nesilin bildiği populerliğini kaybetmeyen oyundur. Hemen hemen tüm platformlara çıkan oyunu türkiyedeki oyuncuların çoğu DOS ta tanışmıştır heralde veya Windows 3.1 de…

95 Yılından sonra 3D oyunların çıkmasıyla unutulan Prince of Persia Red Orb Entertainment, Avalanche Software firmaları tarafından 1999 yılında ilk 3D oyunu çıkarıldı tam bir hayal kırıklığı olan oyun çoğu oyun sever tarafından bilinmez ve beklenen başarıyı yakalıyamamıştır.

2003 yılında Ubisoft’un Prince’ e yeniden hayat vermesiyle büyük bir hayran kitlesi yakalayan Prince yeniden eski şöhretine kavuştu.

Ubisoft tarafından 8 Adet Prince of Persia oyunu çıkmıştır.

1-Prince of Persia The Sands of Time

2-Prince of Persia Warrior Within

3-Prince of Persia The Two Thrones

4-Prince of Persia (NextGEN)

5-Prince of Persia Epilogue (NextGEN eklenti paketi)

6-Prince of Persia Forgotten Sands

7-Prince of Persia Forgotten Sands (Wii Versiyonun Konusu Farklıdır.)

8-Prince of Persia Classic (2 Boyutlu olan ilk oyun yeniden yapılandırılmıştır)

Ubisoft tarafından farklı adlarda çıkartılan Prince of Persia oyunları ise buradaki oyunların farklı konsollardaki kopyalarıdır sadece isim farklı oyunun konusu aynıdır.

İlk 3 ve 5. Oyundaki Prince aynıdır. Ubisoft 4. Oyunda elde edemediği başarıyı ilk Oyunun Filmi çıkmasıyla tekrar eski Bitirdiği 3lemenin arasında bir oyunu filminyle aynı anda çıkarır bu oyun eski prince te olsa ilk 3leme kadar başarılı olamamıştır.

Şimdi mi ? Ubisoft tarafından hayatta dönmeyi yeniden bekliyor. Firma Prince’e benzeyen Assassin’s Creed serisi ve başarısıyla şu sıra Ubisoft’u tanımamızı sağlayan Prince of Persia ‘yı unutmuş bir durumda malesef.

İşte Size İlk Oyunun O Heyecan Dolu Videosu

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar