Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Bugün Blog’um da Samsung Galaxy Alpha modelini incelemek istedim. Telefonu geçenlerde biraz kullanma şansım oldu ve uzun zamandır inceliyorum. Yazıma başlamadan önce bazı şeyleri belirteyim Samsung Galaxy Alpha, Samsung markasının yeni bir amiral gemisi olabilirdi fakat geçenlerde şirket Alpha serisini sonlandırdıklarını devamının gelmeyeceğinin bunun yerine daha düşük segmentte telefon çıkartıcaklarını ve fiyatlarının daha düşük olacağını belirtti. Bana göre bu telefon için çok yanlış bir karar fakat biz konumuza dönelim telefonu inceleyelim.

Öncelikle belirttiğim gibi telefonu alacaklar veya almayı düşünenler için söyleyim bu telefonun yeni bir serisi çıkmayacak üretimi durdurulan bir telefon. Bunun için Alpha Modelinin Android Lolipop Güncellemesi alacağı söyleniyor tabiki bu güncelleme için daha resmiyet söz konusu değil. Fakat Android L güncellemesinden sonra nedenli güncelleme alınır bilinmez fakat Samsung cihazların genelinin güncelleme geçmişinin iyi olduğunu düşünürsek Samsung Güncelleme konusunda bu cihazda bizi sıkıntıya hiç olmazsa bir süre sokmayacaktır.

Gelelim telefonun teknik özelliklerine;

Telefon da Dört Çekirdekli A15 1.8 ve yardımcı işlemci olarakta Dört Çekirdekli A7 1.3 Ghz bir işlemci var.

Ekran 4,7 inç HD Super Amoled

Bellek 2 GB Hafıza 32 GB – Micro SD Yuva Yok

12 MP Arka, 2.1 MP Ön Kamera bulunmakta.

Pil Kapasitesi 1.860 mAh

Wifi – 4G, Glonass ve en önemlisi yeni teknoloji olan NFC (Yakın Alan İletişimi) bulunmakta.

Ayrıca Cihazda Glonass Bulunduğundan daha iyi bir GPS hizmeti alıyorsunuz.

Türkiyede 4 Adet renk seçeneği bulunuyor bunlar Kömür Siyahı, Altın Sarısı, Parlak Beyaz ve Gümüş Rengi, Avrupada ürünün Turkuaz Rengi de bulunmakta.

Samsung Alpha’nın öncelikle Galaxy S5 e göre bir kaç avantajı var bunlardan ilki yaklaşık 2 kat kadar daha hızlı bir veri aktarımı yapıyor. Diğer artıları ise daha küçük hafif ve ince olması bana göre en büyük avantajı ise gerçekten görünüş olarak çok şık bir telefon.

Cihaz iPhone’un sevilen modeli iPhone 5 ve 5S’e çok benziyor. Hatta birebir diyebiliriz iPhone’a göre bana biraz daha şık geldi bu telefon. Özellikler bakımından iPhone 5 ve 5S ten daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Daha ince fakat iPhone 5 ve 5S ten 3 gr daha ağır.

iPhone 5S’e göre en büyük artısı 2K video çekebiliyor ve NFC bulunması ve Piliniz eskidiğinde tabiki yenisi ile değiştirebilmeniz.

Cihaz işlemlere öncelikle çok hızlı tepki veriyor kamerası sanki biraz ağır işlem hızı ama iPhone 5 ile kıyaslamamda 5′ e göre çok daha iyi kalitede fotoğraf çekiyor ne yazıkki 5S ile bir kıyaslama yapamadım. Fakat fotoğraf kalitesinin çok iyi olduğunu söyleyebiliriz, ışıksız ortamlarda bile iyi sonuçlar vermekte.

Cihazın hızlı tepkime vermesi ilk başta biraz sinir bozucu olabiliyor sanki daha dokunmadan işlem yapacakmış gibi yanlışlıkla telefon kilitli değilse bir anda bi kaç uygulama başlatabiliyorsunuz eliniz yanlışlıkla deyse bile. Fakat kısa süre sonra bu duruma alışılıyor.

720p bir ekran çözünürlüğü bulunmakta ekranın ışığı ve renkler gayet iyi. Hatta sistemin 720p olması oyun performasında da daha büyük bir artış sağlamakta. İşlemci ve Bellek Hızı gayet iyi S5 e göre daha yavaş olsada S5 ten geri kalmayacak bir cihaz özellikle şıklığı ile S5’e göre bir adım öne geçiyor bana göre.

Ürün fiyat olarak 1460 – 1700 TL arasında bazı firmalar 1460 TL + Para Puan verebiliyor kartlara 100 TL gibi buda telefonu 1360 TL gibi bir fiyata getiriyor ne yazıkki 1400 ila 1500 TL fiyatlarında orjinal Samsung garantisi bulunmamakta.

Bana göre cihaz eğer temiz bir kullanıcıysanız 2 – 3 sene kendini götürebilecek gibi. iPhone 5, 5S Galaxy S5 almayı düşünenler için iyi bir alternatif incelemelerini tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar