Netflix Nedir? Abone olmaya değer mi?

Bu yazımda 1 haftadır ücretsiz olarak kullandığım Netflix hakkında deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Öncelik olarak Netflix nedir sorusunu cevaplandıracağım. Hala bilmeyenlerimiz muhakkak vardır. Netflix tüm dünyada izleyicilerine internet üzerinden hizmet veren bir medya sağlayıcısı. Yani çeşitli diziler, filmler izleyeceğiniz bir platform. D-Smart, DigiTürk gibi denilebilir. Tek farkı bize tv kanalları sunmak yerine sadece film, dizi, belgesel gibi içerikler sunmakta.

Peki avantajları neler?

Bir yazılımcı olarak servisi incelediğimde bilgisayarda web tarayıcı üzerinden, mobil cihazlardaki uygulamasından ve hatta Playstation üzerinde karşılaştırdığımda aldığım sonuç gerçekten taktir etmeye değer.

Netflix’e nerdeyse tüm akıllı cihazlarınızdan ulaşabiliyorsunuz Netflix kullanmanız için Apple TV almanıza bile gerek yok aslında kimi insanların sırf Netflix izleyebilmek için AppleTV aldıklarını duydum. Açıkcası eğer evinizde bir oyun konsolu var ise bu bırakın son model bir PS4 veya XboxOne’ı, PlayStation 3, Xbox360 hatta Wii bile olabilir bu gibi oyun konsollarından bu popüler medya sağlayıcısına ulaşabiliyorsunuz ayrıca LG ve Samsung gibi Akıllı TV’lerde uzun süredir Netflix uygulaması yer almakta.

Açıkçası Netflix dünya üzerinde 1997 yılından beri uzun süredir var fakat ülkemiz Netflix ile henüz yeni yeni tanışmakta.

İlk avantajımız uygulamaya neredeyse tüm akıllı cihazlarımızdan ulaşabiliyoruz ve uygulama gayet stabil çalışmakta. Kolay bir arayüzü var tamamen Türkçe, içeriklerde Türkçe dil, Türkçe altyazı ve farklı dilde altyazı seçenekleri mevcut.

En güzel ikinci avantajımız ise evde televizyonumuzda Netflix’te bir film izlediğimizi düşünelim veya bir dizi, işimiz çıktı dışarıya çıkmak zorunda kaldık ve izlediğimiz şey yarım kaldı. Yoldayız, vapurdayız, otobüsteyiz veya sabah servisle işe gidiyoruz. Bu durum yoğun metropol hayatında hepimizin yaşadığı sorunlardan biri, herneyse akıllı telefonumuzu açtık Netflix uygulamasına girdik ve bingo izlediğimiz medya film veya dizi kaldığı yerden devam ediyor. Bir dizimi izliyorsunuz o bölüm bittimi. Devam etmek istediğinizde yazılım bir sonraki bölümde olduğunuzu biliyor. Bir sonraki bölümümü izleyeceksiniz her seferinde dizi intro’su yani dizi tanıtımı izlemenize gerek yok program tanıtımı atlayım mı? diye size sormakta gerçekten güzel ayrıntılar hayatınızı kolaylaştırıyor, bağımlılık yaratıyor. Dilerseniz izleyeceklerinizi Wifi üzerinden telefon veya tabletinize indirebiliyorsunuz bu sayede dışarıda uygulamayı kullandığınızda kotanızdan yemiyor.

Peki nesi kötü bu Netflix’in?

Ne yazık ki Netflix’in içeriği çok zayıf yabancı yapımlar harici yerli yapımlarada yer verilsede bırakın yerli yapımı yabancı yapımlarda bile çok eksik var. Örneğin bu kadar marvel yapıtlarına yer veren bir servis’te hiç bir Spider-Man filmi olmaması garip ayrıca atıyorum Mission Impossible 3 ve 4. filmi var ise 1 ve 2 filmi veya 5. filmi bulunmamakta. Kütüphanesi çok yetersiz belki Netflix Türkiye için durum böyle olabilir. Amerika ve Avrupa servisleri için durum nasıldır bilemiyorum. Fakat Netflix’in kütüphanesi beni hiç tatmin etmedi neredeyse hiç yeni film yok. Netflix’in bir haftalık deneyiminde Netflix için yapılan özel dizi ve filmleri izledim gayet güzel keyifli fakat istediğim filme ulaşamamam biraz can sıkıcı.

Netflix almak mantıklımı almaya değer mi?

Netflix almak bana göre pek mantıklı değil evet büyük kolaylık ama heleki bir yıllık ve sürekli abonelik şuan için gereksiz. Eğer ki herşeye veya yeni içerik ve dizilere ulaşabileceğimiz bir platform olsaydı bu kolaylık için kesinlikle evet derdim. Fakat Netflix’e özel içerikler ne kadar güzel ve kalitelide olsa bence fiyat performansa baktığımızda bu kütüphaneye göre fiyatlar pahalı inanın D-Smart veya DigiTürk’te çok daha kaliteli içerikler filmler ve üstelik HD kanallar bulunmakta ve çok daha ucuz. Netflix fiyat politikasını ülkemiz için dünyaya göre daha düşük tutsada ve 1 aylık ücretsiz deneme süresi versede bunu ne yazık ki hiç bir Türk şirketi yapmaz. Bana ne yazık ki fiyat performans olarak Netflix aboneliği pek mantıklı gelmedi yıl içinde 3 veya 6 ay özel dizileri için ve rahatlık için alınabilir fakat bu kütüphane artmaz bu fiyatlar inmez ise benim için pek mantıklı bir servis değil.

Örnek olarak Spotify’ile karşılaştırdığımda bir müzik servisi tamam herşey yok ama çoğu şeye ulaşabiliyorum bu müzik servisinden herşeyin olması beklenemez. Ama beklentimide fazlasıyla karşılıyor aradığımı %90 hatta daha fazla oranda bulabiliyorum. İşte ne yazık ki durum Netflix için böyle değil. 1 yıllık Ücretsiz Spotify üyeliğim ve deneyiminden sonra bu yıl Spotify’dan vazgeçemedim ve sözleşmemi yeniledim. Spotify Premium’dan çıkmayı düşünmüyorum. Fakat Netflix? Yurt dışını bilemem ama Türkiye servisi için daha çok yol katetmesi gerekecek.

Yazar Hakkında

33 Yaşında İzmir doğumlu İstanbulda yaşıyor Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans ve Okan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisi mezunu. ISTKA, ve Huawei Telecominication de Yazılım Geliştirici olarak çalıştıktan sonra, kariyerine Freelancer Yazılımcı olarak devam etti. Şuan kurumsal şirketlere yazılım ve seo danışmanı olarak hizmet veriyor. Lost Ajans ve Alican Design'ın kurucusu, Atölye Noktası'nın kurucu ortağı ayrıca birde Blog'u Alican HELP-ME! var :)

Benzer yazılar